Angry Birds

Niesforne ptaki, które nieustannie rozrabiają, mają różne charaktery i wprawiają w osłupienie nawet największych urwisów to oczywiście bajka Angry Birds, która w błyskawiczny sposób stała się jedną z tych, które trzeba zobaczyć i to nie jeden raz! Doskonała animacja łączy w sobie dobry żart, zgrabnie skomponowaną historię i bardzo dobre efekty.

(Nie) prosta opowieść

Idea filmu jest nadzwyczaj prosta – nieloty (kto powiedział, że ptaki muszą latać?) muszą ochronić swoją wyspę przed atakiem zielonych świń. Oczywiście, kto zna wcześniejsze, fińskie odsłony w postaci gier i bajek animowanych tej serii mógł przypuszczać, że ten wątek stanie się kluczowym. Zaskoczeniem jest jednak to, że w tę prostą historię zostają wplecione inne, bardzo wartościowe przesłania, takie jak odmienność charakteru, czy wpływ różnych wydarzeń na nasze postępowanie i reakcje.

Widzowie poznają ptaka Reda, który początkowo nie wzbudza żadnych pozytywnych wrażeń. Wprost przeciwnie, jest opryskliwy i po prostu zły. Z czasem dowiadujemy się, że został osierocony, a przez swoją inność – nienaturalnie gęste brwi – był nieustannie wyśmiewany i szykanowany przez swoich rówieśników. Ta sekwencja zdarzeń stworzyła w nim pewną skorupę nieczułości, sam stał się zły dla innych i nieprzyjazny dla świata. Aspołeczność Reda sprawiała, że jego gniew wykroczył poza jakiekolwiek normy.

Krótka fabuła- wielkie przesłanie

Red to jedyny tak zły i nadpobudliwy ptak, który jest wielkim utrapieniem dla całego swojego społeczeństwa. To w trosce o jego dobro i własny spokój wysyła go na terapię walki z gniewem i to właśnie tak nasz zły ptak odkrywa przyjaźń i poznaje przyjemność serdecznych uczuć oraz troski. Nie ma tu miejsca na melancholię, dynamiczna akcja przeplatana różnorodnym humorem w naturalny sposób przedstawia małym widzom różnorodność osobowości i pokazuje postacie jako te, które także mają kłopoty, zmartwienia i radości.

Podczas terapii Red poznaje żółtego Chucka, który jest szalenie szybki i gadatliwy, oraz Bombę o nieco melancholijnym i nieporadnym usposobieniu. Kiedy przychodzi zagrożenie w postaci złośliwych Świń, które – rzecz jasna – mają niecny plan to nasz gniewny bohater staje się tym, który potrafi się z nimi uporać. Naturalnie pomocni są jego przyjaciele i cała społeczność. Jak rozprawią się z niechcianymi przybyszami ? – sprawdźcie sami.

Bajka Angry Birds to doskonałe kino familijne, które pozwala spojrzeć na gniew z nieco innej perspektywy. Wybrzmiewają słowa, które pokazują, że nie zawsze tłumienie złości jest dobre, ale też takie, które jasno określają granice gniewu. Animacja jest dobrym połączeniem wartości i ubraniem ich w przewrotność, która momentami może i jest zbyt jaskrawa, podobnie jak niektóre żarty, ale finalnie trafia w punkt i do tego bawi.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnio: 3,50 z 5)
Loading...