Cars – Auta

Niekwestionowany hit produkcji Pixar — bajka Cars — od blisko dekady jest jednym z ulubionych obrazów animowanych małych i dorosłych widzów na całym świecie. W świecie, w którym królują autka, wszystko jest absolutnie możliwe, stąd też przekaz bajki jest jasny i zrozumiały dla widzów w każdym wieku.

Twórca bajki — John Lasseter — słynie z trafnych połączeń i wybitnych animacji, które wpisują się w kanon najlepszych filmowych majstersztyków dedykowanych najmłodszej widowni. Główni bohaterowie to wyłącznie autka, które doskonale przejmują ludzkie role, perfekcyjnie odtwarzając codzienne sytuacje i emocje.

Bohater wielkiej przemiany

Zygzak McQueen to czołowa postać, która nie tylko odgrywa główną rolę, ale też jest osią całej barwnej opowieści. Młody samochodzik, o niebywałej zwinności i niemałym gronie fanów bierze udział w prestiżowym wyścigu o Złoty Tłok. Jego silna osobowość daje mu niezliczone pokłady pewności, która dość często przekracza granice przyzwoitości i zmienia się w nieznośną zarozumiałość. Pomimo tej niechlubnej wady jest jednocześnie bardzo sympatyczną postacią, która wzbudza pozytywne emocje. Tuż po rozpoczęciu zawodów słynny samochodzik popada w tarapaty — przez przypadek znajduje się na innej — niż zakładana w zawodach — trasie, która zamiast po kalifornijskich szosach zaprowadzi go na peryferyjne zakątki małego miasteczka o znamienitej nazwie Chłodnica Górska. Niestety, jego szarża sprawia, że niszczy on drogę, a mieszkańcy decydują, że nie wypuszczą tego „wandala” dopóki nie naprawi tego, co zrujnował. Zygzak nie jest zachwycony tym pomysłem, ale nie ma wyjścia, musi podjąć pracę i zreperować zerwany asfalt. Początkowo jest zły i czuje się osaczony oraz przymuszany do pobytu w miasteczku, ale z czasem wszystko się zmieni…

Niebywała przemiana

Chłodnica Górska okazuje się dziełem dobrego przypadku, w którym nasz niesforny bohater znajduje przyjaźń, uczy się dobrych zachowań, nabiera pokory i dystansu do samego siebie, a nade wszystko dostrzega rzeczy, które są w życiu naprawdę ważne i odkrywa piękno miłości. Autko odkrywa także, że kariera budowana bez względu na wszystko jest niewiele warta i tak naprawdę zamyka drzwi do lepszego życia w otoczeniu przyjaciół i bliskich. W miasteczku Zygzak poznaje autka o bujnej przeszłości, które nie wyglądają tak pięknie jak on, ale mają o wiele bardziej bogate i szlachetne wnętrza osobowości. Co więcej, przyjacielem Zygzaka okazuje się zdezelowana i nieco zardzewiała ciężarówka z hakiem — Złomek, który pomimo tego, że sepleni i jest mało urodziwy, urzeka delikatnym i życzliwym usposobieniem.

Naprawa zrujnowanej drogi — Trasy 66 – nie jest prosta i w rzeczywistości udaje się naszemu bohaterowi dopiero za drugim razem, jednak czas spędzony w Chłodnicy Górskiej całkowicie przemienia małą wyścigówkę. Okazuje się, że wójtem miasteczka jest legendarny Hudson „Huragan”, trzykrotny zdobywca Złotych Tłoków. Serce McQueena zdobywa Sally Carrera i gdy wszystko wydaje się na najlepszej drodze do sukcesu, Hudson postanawia zawiadomić prasę i organizatorów wyścigu gdzie przebywa Zygzak. Dlaczego to robi? Z pewnością budzą się w nim wspomnienia i żal, że jego własna kariera została przerwana przez nieszczęśliwy wypadek. Pojawienie się prasy sprawia, że w wyścigówce rodzą się rozterki-czy wybrać start w wyścigu, czy miłość-ostatecznie wygrywa chęć zwycięstwa i Zygzak opuszcza miasteczko. Czy tym razem będzie postępował zgodnie z dobrymi zasadami?

Decydująca rozgrywka

Wyścig rozpoczyna się dość niefortunnie, McQueen nie może się skupić, myślami nieustannie jest w Chłodnicy Górskiej, przy swojej ukochanej. Niestety, to rozkojarzenie powoduje straty, a rywale brawurowo wyprzedzają naszego bohatera. Na szczęście, w momencie, w którym wydaje się, że wszystko jest już stracone, w słuchawkach Zygzaka odzywa się głos Hudsona, który staje się jego pilotem. Dzięki radom zawodowca z niemałym stażem wyścigówka dogania rywali i wysuwa się na prowadzenie i w momencie, gdy sukces jest w jego zasięgu, dostrzega nieczyste zagrania Maruchy, który bez najmniejszych skrupułów spycha z toru Króla. Tym razem Zygzak nie pędzi po zwycięstwo pomimo wszystko, ale wraca po Króla i popychając go przez linię mety, pokazuje, że chociaż żaden z nich nie zdobył laury zwycięstwa, tak naprawdę zdobyli coś więcej — lojalność, przyjaźń i dobre wartości. McQueen nie zapomina także o swojej wielkiej miłości i tuż po wyścigu wraca do miasteczka, by tam założyć bazę treningową.

Fantastyczna bajka Auta zawiera w sobie uniwersalne przesłanie, które w klarowny sposób pokazuje dobro i zło. Samochody są upodobnione do ludzi, mają ich wszystkie odruchy, nie są wyidealizowane — wprost przeciwnie — mają zalety i wady. Prawdziwym dziełem są animacje wyścigów, pełne dynamiki, pokazywane z wielu perspektyw wypadają bardzo realistycznie. Doskonała ekspresja została połączona z przepiękną muzyką dopełniającą całą opowieść. To animacja dla każdego, która zapada w pamięć i pozwala przenieść wspaniałe wartości w codzienne życie. Po niekwestionowanym sukcesie twórcy postanowili zrealizować drugą część, która pokazuje dalsze losy bohaterów, porusza inną tematykę i wyróżnia się odmiennym ujęciem tematyki. Bajka Auta 2 jest dedykowana widzom nieco starszym — powyżej 6 roku życia — nie mniej jest tak samo porywająca i trzymająca w napięciu do ostatniej minuty.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnio: 4,00 z 5)
Loading...