Dobry Dinozaur

Perfekcyjne dzieło animacji wytwórni Pixar, która niejednokrotnie pokazała, że pełnometrażowe produkcje dedykowane dzieciom to ich specjalność – bajka Dobry Dinozaur jest prawdziwą perłą, która wzrusza, bawi i uczy małych widzów. Wybitne efekty wizualne w połączeniu z dźwiękiem idealnie uzupełniają fabułę.

Piękna opowieść o przyjaźni

W prastarym świecie, który na pierwszy rzut oka może wydawać się mało przyjazny, żyją cudowne stworzenia o wielkiej różnorodności – dinozaury. Z jednej strony dziwne i nieznane współczesnym widzom, z drugiej niesamowicie przyjacielskie i wzbudzające sympatię przeżywają ciężkie chwile związane z wizją końca ich istnienia i końca tego malowniczego świata. Wszystkie znaki wskazują, że niebawem w Ziemię ma uderzyć potężna asteroida, która roztrzaska ówczesną rzeczywistość w pył. Na szczęście ten groźny przeciwnik życia, jakim cudem omija planetę, a życie może toczyć się dalej.

Gady cieszą się swoim życiem, rozwijają się, uczą, zakładają osady, dając początek cywilizacji. Zakładają gospodarstwa i trudnią się rolnictwem i pasterstwem. Tymi zajęciami zyskują wielki poklask wśród małej widowni, która z coraz większym zainteresowaniem obserwuje kolejne losy. W tym szczęśliwym obrazie pojawia się nowy członek dinozaurowej rodziny – Arlo. Maleńki ma dość płochliwą naturę, jest w stanie drżeć z niczym osika na widok chrząszcza. Wraz z upływem czasu Arlo znajduje prawdziwego przyjaciela, którym jest nieco zawadiacki i buńczuczny Bąbel, do złudzenia przypominający chłopca.

Nasi bohaterzy są w centrum przeróżnych, pasjonujących historii. Zdradzenie ich teraz byłoby wielkim nietaktem wobec ciekawskiej, małej widowni, ale przyjaciele mierzą się z niebezpieczeństwami, pokonują różnego rodzaju bariery i ciągle na swojej drodze spotykają ciekawe postaci, które wywierają mniejsze lub większe znaczenie na ich dalsze postępowanie. Co ciekawe dinozaur Arlo pełni w bajce rolę nieco ludzką, za to Bąbel swoim zachowaniem zdecydowanie przypomina małego i absolutnie niesfornego szczeniaka.

Bajka Dobry Dinozaur lekcją dobrych cech

Dorastający jaskiniowiec i płochliwy dinozaur uczą się świata i własnych emocji. Bajka Dobry Dinozaur to empatyczna opowieść, która w jasny i nieskomplikowany sposób przekazuje, że z własnymi lękami nie jest łatwa, ale nie można ich chować – wprost przeciwnie, należy z nimi się oswoić i wykorzystać tę lekcję jak można najlepiej. Animacja to swego rodzaju lekcja życia podana w przystępny sposób. Nie brak w niej trudniejszych tematów, takich jak śmierć ojca. Delikatnie przekoloryzowana rzeczywistość sprawia, że widzowie mogą przekonać się, że nie tylko w ich prawdziwym otoczeniu ktoś płacze, odczuwa ból i smutek.

Malownicza sceneria jest sztuką sprawnych efektów wizualnych, a dźwięk po prostu urzeka, pozwalając niemalże wejść do tamtego świata i z bliska przyglądać się kolejnym perypetiom dinozaurów. Perfekcyjnie zobrazowane plenery są unikatem animacji, która w ten sposób zabiera nas z foteli w piękną i zachwycającą podróż do prastarej krainy, która jest dla nas wielką tajemnicą.

Trzeba przyznać, że animacja mistrza Petera Sohna jest doskonałością w każdym calu. Tutaj wszystko jest dokładnie przemyślane i dzięki temu jest miejsce na zachwyt i wzruszenie, na smutek, radość i złość.

Mądra opowieść, w której mały Arlo, jako jedyny z trojga dzieci okazuje się kompletnie nieporadny i tym nie odczuwa żadnej aprobaty ze strony ojca, jest wspaniałym przesłaniem dotykającym trudnych tematów. W klarowny sposób pokazuje, co jest dobre, a co złe; chociaż dokonywanie wyborów nie jest łatwe i czasem coś się traci, te muszą być zawsze podejmowane zgodnie z sumieniem. Gdyby Arlo posłuchał ojca i zdobył się na zabicie szkodnika, który z ich domu wyjada zapasy, nie miałby przyjaciela w postaci małego chłopca. To właśnie ten ostatni okazał się intruzem wyjadającym kolby kukurydzy z gospodarstwa dinozaurów.

Ze względu na głęboką treść, która miejscami nie jest specjalnie ubarwiana, bajka Dobry Dinozaur jest zdecydowanie obrazem dla dzieci powyżej 6 roku życia. To fantastyczna animacja dla całej rodziny – powiem więcej, rodzice powinni obejrzeć tę bajkę wspólnie ze swoimi pociechami. Dobrej i mądrej zabawy w świecie dinozaurów.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnio: 3,33 z 5)
Loading...