Frozen – Kraina Lodu

Bajka Kraina Lodu (ang. Frozen) w reżyserii Chrisa Bucka i Jennifer Lee to majstersztyk produkcji Walt Disney Pictures. Animacja zagościła na wielkim ekranie w 2013 roku i od samego początku wzbudzała wielkie emocje. Zaskarbiła sobie serca małych i dorosłych widzów, słusznie zdobywając aż 2 Oscary – za najlepszy film animowany długometrażowy oraz za najlepszą piosenkę pt. Let it Go (w polskiej wersji „Mam tę moc”). To prawdziwe arcydzieło w świecie baśni, wyprodukowane z wielkim rozmachem i szalenie istotnym, ciągle ważnym przesłaniem.

Porywająca fabuła

W baśniowy świat widzów wprowadzają dwie małe dziewczynki, księżniczki — starsza Elsa i maleńka Anna. Mieszkają w cudownym, wytwornym pałacu – dokładnie takim, jakie małe dziewczynki chciałyby mieć – w malowniczej, podgórskiej miejscowości Arendelle. Księżniczki są bardzo zżyte ze sobą, uwielbiają się bawić i psocić, niestety, pewnego dnia podczas jednej z tajemnych igraszek w czarowanie lodu i śniegu, Elsa, która jest obdarzona tym przedziwnym darem, przypadkowo kieruje swoje mroźne zaklęcie na swoją młodszą siostrę. Ta ugodzona kawałkiem lodu w głowę traci przytomność, a zatroskani rodzice szukają pomocy u dobrodusznych Trolli. Ich Król pomaga przywrócić Annę do zdrowia, zdejmując urok, ale jednocześnie wymazuje z pamięci młodszej księżniczki wszystko, co było związane z magią Elzy, a królowej i królowi nakazuje, by baczniej kontrolować magiczne zdolności starszej księżniczki.

Król z królową postanawiają, że do uzyskania przez Elsę pełnoletności będzie ona odizolowana od świata zewnętrznego, a także od siostry. Dziewczynki tracą kontakt, chociaż świadoma biegu zdarzeń Elsa bardzo przeżywa to przymusowe rozstanie. Anna nie rozumie tego, co się dzieje wokół niej, a wraz z upływem lat narasta w niej żal do siostry za to, że się od niej odsunęła. Tuż przed osiemnastymi urodzinami Elsy jej rodzice wyruszają w podróż, niestety okrutny los spycha podczas sztormu ich statek do czeluści morza, pozbawiając ich życia.

Trzy lata po tym tragicznym wydarzeniu Elsa ma zostać królową Arendelle, a bramy pałacu mają ponownie zostać otwarte. Niestety przyszła władczyni bardzo boi się tego dnia, bo choć przez lata starała się panować nad swoją mocą, nosiła rękawiczki, by nie zamieniać wszystkiego wkoło w lód, tak naprawdę nie zrozumiała własnego talentu. Z kolei jej siostra Anna to nastolatka o nietuzinkowym i zabawnym usposobieniu. Popełnia wiele śmiesznych gaf, zachowując się przy tym całkowicie swobodnie. Tuż przed uroczystością, w przedziwny i przypadkowy sposób poznaje księcia Hansa. Wydaje się, że para pokochała się od pierwszego wejrzenia, co zresztą potwierdza się podczas przyjęcia po koronacji Elsy na królową. Niestety, kiedy Anna i jej nowy narzeczony proszą nową królową o błogosławieństwo, ta najpierw odmawia, a później wpada w złość. Anna, chcąc zatrzymać siostrę, przypadkowo zdejmuje jej rękawiczkę, powodując tym samym lawinę kolejnych dość mroźnych w skutkach zdarzeń. Elsa nie mogąc opanować złości, zamienia wszystko wkoło w lód i przerażona ucieka wysoko w góry. Dopiero tam czuje się naprawdę bezpiecznie. Pozwala na działanie swoich mocy, buduje lodowy pałac i nie zamierza wracać do miasta.

Zatroskana biegiem zdarzeń młodsza siostra wyrusza na poszukiwania Elsy. Po drodze poznaje uroczego Kristoffa — załamanego zimą producenta lodu oraz jego renifera Svena, a także spotyka wyczarowanego w dzieciństwie przez Elsę bałwana Olafa. To ta dzielna trója będzie od tego momentu towarzyszyła Annie w poszukiwaniach i dalszych perypetiach. Pomimo tego, że Anna dociera do siostry, ta nie zamierza z nią rozmawiać, co więcej, wyznaje, że nie potrafi zakończyć zimy i przywrócić wiosny. Od tego momentu akcja toczy się w błyskawicznym tempie, pełnym zaskakujących zwrotów wypadków i nieprzewidzianych zdarzeń. Elsa ponownie, nieumyślnie trafia siostrę lodowym zaklęciem – niestety, tym razem lód trafia w serce i Anna musi znaleźć się w ramionach osoby ukochanej, która wybawi ją od przemiany w bryłę lodową. Hans okazuje się oszustem i kłamcą, któremu zależało wyłącznie na przejęciu tronu. Planuje intrygę, która zapiera dech w piersiach i sprawia, że niejednokrotnie widzowie – zarówno mali i duzi – wstrzymują oddech. Na szczęście wszystko kończy się szczęśliwe, chociaż rzeczywiście Anna zamienia się w lodowy posąg. Pojawia się pytanie: kto ją uratuje? Czy Kristoff, który się w niej skrycie kocha, czy może bałwan, który jest przyjacielem o wielkim sercu, a może Elsa? Zobaczcie sami!

Przesłaniem w serce

„Tylko wielka miłość może rozpuścić lód w sercu” – mówi jedno z najważniejszych zdań filmu, które jest jednocześnie przesłaniem. Baśń – choć zawiera wątki bardzo poważne – przedstawia je w bardzo łatwy i prosty sposób. Pozwala odróżnić dobro od zła, intrygę od dobrych intencji. Pokazuje, czym jest prawdziwa przyjaźń, a czym kłamstwo. Wspaniała sceneria i obłędna musicalowa oprawa muzyczna wprowadza w świat wielkiego kina, które jest doskonałą sztuką. Łagodność animacji w połączeniu z efektami wizualnymi, dźwiękowymi i głęboką treścią to kunszt najwyższej klasy. Bajka Frozen to przepiękne dzieło dla małych i dużych, które warto wpisać w kanon najlepszych animacji filmowych, do których chętnie się wraca.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnio: 4,50 z 5)
Loading...